• Pain and Glory

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Triple Frontier

    ★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • Fighting with My Family

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • Late Night

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mortal Engines

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • Creed II

    ★★★½

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★½

  • The Girl in the Spider's Web

    ★★½

  • Project Gutenberg

    ★½

  • Venom

    ★★½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★

  • High Life

    ★★★★

  • Wild Rose

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • The Sisters Brothers

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Calibre

    ★★½

  • Set It Up

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★

  • Incredibles 2

    ★★

  • Burning

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★½

  • Book Club

    ★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • McQueen

    ★★★½

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★

  • Support the Girls

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★★

  • Unsane

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Tully

    ★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★½

  • Colette

    ★★★

  • We the Animals

    ★★★½

  • Wildlife

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Searching

    ★★★

  • The Post

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★½

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★