• La Dolce Vita

    La Dolce Vita

    ★★★★

    Thought the Italian rock and roller's singing sounded a lot like the nonsense song Prisencolinensinainciusol... turns out the actor, Adriano Celentano, recorded it 12 years later.

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso

    ★★★★½

    This summer I just want to balance on a boat with some shirtless pals while watching a movie, maybe catching an octopus. I'm willing to settle for crying while watching other people crying while watching a montage.

  • The Conversation

    The Conversation

    ★★★★½

    I, for one, would accept Harrison Ford's homemade Christmas cookies and offer of a drink.

    (Where have I heard this score before?)

  • Deathtrap

    Deathtrap

    ★★★

    The layout of Michael Caine's windmill house is the biggest mystery of all (why is there no counterspace in the kitchen???).

  • The Human Voice

    The Human Voice

    ★★★★

    I want to watch Phantom Thread and Rock Hudson melodramas with Tilda Swinton.

  • Labyrinth of Passion

    Labyrinth of Passion

    ★★★

    Incredibly, impressively horny opening title sequence. Obviously Twink Antonio Banderas has super smelling, why wouldn't he?

  • Hard Eight

    Hard Eight

    ★★★½

    Aimee Mann Christmas song over the credits? Sure!

  • World on a Wire

    World on a Wire

    ★★★★½

    Whoops, got distracted while programming all those reflective surfaces and only had time for two buttons on Klaus Löwitsch's shirt. Also forgot to program the shirt on the bodybuilder chef. Maybe we just leave all the shirts off next time?

  • Short Cuts

    Short Cuts

    ★★★½

    Does Frances McDormand remember anything about Captain Planet and/or the Planeteers?

    Love a map-based end credits sequence.

  • Presumed Innocent

    Presumed Innocent

    ★★★½

    Harrison Ford should play more characters named after Croatian villages (Rožat???). Chekhov's Bonnie Bedelia's mainframe! Jesse Bradford's got a game after school.

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

    A Song of Two Humans and a Drunk Pig

  • The Skin I Live In

    The Skin I Live In

    ★★★★

    First saw this in theatres with a friend purely because it was playing the soonest when we arrived and sat there completely bewildered. Revisiting it a dozen Almódovar films later, it's still pretty bewildering, but the slickness of everything, starting with the house down to the score is so striking.

    I completely forgot this features an Elliott Smith cover??? Could use more jamón ibérico slicing and tortilla española flipping.