Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Incoherence

Incoherence

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Glory

Glory

1989
×
★½
Edit this entry  
06
The Bad Mother's Handbook

The Bad Mother's Handbook

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rio

Rio

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
113 Degrees

113 Degrees

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Sequin Raze

Sequin Raze

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry