Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Titane

Titane

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival

Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The East

The East

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Een fotograaf filmt Amsterdam

Een fotograaf filmt Amsterdam

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ema

Ema

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
Read the review Edit this entry  
22
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
Edit this entry  
25
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Loro

Loro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fall

The Fall

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Tanna

Tanna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max

Mad Max

1979
×
Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Highlander

Highlander

1986
×
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry