• The Falcon and the Winter Soldier

    ★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Long Toast

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • An American Pickle

    ★★★

  • The Rise And Fall Of Shem Tov Heavy

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • 10 Things We Should Do Before We Break Up

    ★½

  • Viral: Antisemitism in Four Mutations

  • The Social Dilemma

    ★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • The Goldfinch

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Sun Is Also a Star

    ★★

  • Avengers: Endgame

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

  • At Eternity's Gate

    ★★★½

  • A Simple Favor

  • Skin

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Now You Know

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • All About Nina

    ★★★★

  • Tomb Raider

    ★★★½

  • Black Panther

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

  • RBG

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Unicorn Store

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

  • Good Time

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Scaffolding

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • Princess Cyd

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Baby Driver

  • Kong: Skull Island

    ★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

  • La La Land

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

  • Captain Fantastic

  • Room

    ★★★★½

  • Inside Out