Sort by

Zachary has logged 40 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cube

Cube

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
Edit this entry  
11
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★½
Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry