Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Being There

Being There

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Xanadu

Xanadu

1980
×
Read the review Edit this entry  
13
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry