• The Power of the Dog

    ★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Louis Theroux: Shooting Joe Exotic

    ★★

  • Shadow Game

    ★★★

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★

  • Small Axe

    ★★★★

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Dear Comrades!

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Gagarine

    ★★

  • The Last Dance

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★½

  • The Hater

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Lance

    ★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★

  • Cuties

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★½

  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

    ★★★

  • Collective

    ★★★½

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

  • Liam Gallagher: As It Was

    ★½

  • 63 Up

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Young Ahmed

    ★★★½

  • Diego Maradona

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Little Joe

    ★★★½

  • Sorry We Missed You

    ★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★½

  • Transnistria

    ★★★

  • The Souvenir

    ★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • American Factory

    ★★½

  • Honey Boy

    ★★★½

  • By the Grace of God

    ★★½

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★

  • Green Book

    ★★

  • Her Smell

    ★★

  • High Life

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • mid90s

    ★★★

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★

  • Never Look Away

    ★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • Free Solo

  • The Favourite

    ★★

  • Roma

    ★★★

  • Ocean's Eight

  • Dogman

    ★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★