• The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★

    All the characters have a s-load of baggage which they all seem to independently from each other live with. Complex, complex, complex for everyone.

  • Jackie

    Jackie

    ★★★½

    About the "facts" we all think to know and how they get into the world.These facts are fabricated but this does not mean that they are less true. They are just facts about something other than we think.

  • The Third Man

    The Third Man

    ★★★

    Completely forgot what the film was about. Beautiful cinematography, especially the chase scene at the end but the rest ???? What a lame flimsy story.

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★

    An energetic, comical, and eventually social road movie. In a subtle and sympathetic style Cuaron shows the parallel worlds of rich and lower class in a existing along side the coming of age world of the main characters. It was only the ending which somehow seemed a little forced.

  • See You Up There

    See You Up There

    ★★

    Wes Anderson in disguise......

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    Amazing performance from Anthony Hopkins........

  • Gagarine

    Gagarine

    ★★

    I should have been warned by the, in my view, rather unappealing titel. But once you see the film you realize that the titel is a facile description of the only redeeming quality to this sentimental and predictable film. The "positive" aspect being the special effects of the apartment building being launched as a space station. For the rest what an uninspired , pretentious film. I guess it might win a public prize at the Young People's Film Festival in…

  • M

    M

    ★★★★½

    Second (third) viewing of great films remains a joy and wonder. What I remember on seeing "M" the first time was that it was a compact in the telling and extraordinarily contemporary and relevant in its themes and subject matter. And of course the performance of Peter Lorre especially in the closing trial scene.
    In the second viewing the forensic, cops and robbers element were suddenly much more prevalent. Thats not necessarily good or bad just different. Perhaps a bit…

  • Titane

    Titane

    ★★★★½

    In almost all the reviews I read this film is placed in the "Body / Horror" genre.........

  • The Vikings

    The Vikings

    ★★★

    Saw this as a 10 year old and remember........

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★½

    Reading reviews of this film some critics compared it to films like "Zoolander" or "Beverly Hill Cops "but better ?????? If its beter than something than it could only be "DIrty Granpa" but thata not sayin g much since that is probably the most distasteful, ugly movie ever made. Avoid this movie at all costs unless you are interested in asking yourself, "What were they thinking ???" . Russel Crowe is very sad and Ryan Goosling seems as if hes…

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★

    Wes Anderson in the extreme.........