Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Sonny Boy

Sonny Boy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
Edit this entry  
04
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Swedish Love Story

A Swedish Love Story

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ema

Ema

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Control

Control

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Worlds

Worlds

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Millions

Millions

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bombay

Bombay

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry