zhilalk has logged 65 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Yalda

Yalda

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Evolution

Evolution

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Still the Water

Still the Water

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Motherland Hotel

Motherland Hotel

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charulata

Charulata

1964
×
★★½
Edit this entry  
25
Marona's Fantastic Tale

Marona's Fantastic Tale

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
21
Persian Lessons

Persian Lessons

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
13
Ana, My Love

Ana, My Love

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★
Edit this entry  
08
Weasel

Weasel

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Yozgat Blues

Yozgat Blues

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
Max Richter's Sleep

Max Richter's Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
After Life

After Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry