Zig has logged 176 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Cars 2

Cars 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Dementia

Dementia

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Birth of the Tramp

Birth of the Tramp

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sister

Sister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
6 Days

6 Days

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Call Girl of Cthulhu

Call Girl of Cthulhu

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Intentions

Good Intentions

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry