Zig has logged 52 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On Your Wedding Day

On Your Wedding Day

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shanghai Fortress

Shanghai Fortress

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leap Year

Leap Year

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Sand Storm

Sand Storm

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Road Home

The Road Home

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry