Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Smaller World

A Smaller World

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
Read the review Edit this entry  
13
The Standoff

The Standoff

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Acrimony

Acrimony

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
Edit this entry  
05
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mahogany

Mahogany

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little

Little

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
Edit this entry  
19
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Again

You Again

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prescription for Love

Prescription for Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Deliverance

Deliverance

1972
×
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Down with Love

Down with Love

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing About Harry

The Thing About Harry

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Isi & Ossi

Isi & Ossi

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Airplane Mode

Airplane Mode

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry