Joe has logged 70 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fantômas: Fantômas Against Fantômas

Fantômas: Fantômas Against Fantômas

1914
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Big Bad Mama

Big Bad Mama

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love God?

The Love God?

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Avenging Eagle

The Avenging Eagle

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Devil Story

Devil Story

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Raven

The Raven

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantômas: The Dead Man Who Killed

Fantômas: The Dead Man Who Killed

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Teen Lust

Teen Lust

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nativity

The Nativity

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Empire of Silver

Empire of Silver

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Moment of Truth

The Moment of Truth

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Battle Beneath the Earth

Battle Beneath the Earth

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Return of Captain Invincible

The Return of Captain Invincible

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantômas: The Dead Man Who Killed

Fantômas: The Dead Man Who Killed

1913
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Ultimate Warrior

The Ultimate Warrior

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Triple Tap

Triple Tap

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Broken City

Broken City

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

1913
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roller Coaster Rabbit

Roller Coaster Rabbit

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Little House

The Little House

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Moving Day

Moving Day

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Warriors of the Rainbow: Seediq Bale - Part 1: The Sun Flag

Warriors of the Rainbow: Seediq Bale - Part 1: The Sun Flag

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holcroft Covenant

The Holcroft Covenant

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Era of Vampires

The Era of Vampires

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Not Fade Away

Not Fade Away

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Allez Oop

Allez Oop

1934
×
★★★½
Edit this entry  
11
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jail Bait

Jail Bait

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Swingtime in the Movies

Swingtime in the Movies

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry