Joe has logged 447 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
Read the review Edit this entry  
30
Next of Kin

Next of Kin

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scorpio

Scorpio

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Buck Privates

Buck Privates

1941
×
Read the review Edit this entry  
26
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ziggy's Gift

Ziggy's Gift

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Permanent Midnight

Permanent Midnight

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diggstown

Diggstown

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
James Cameron's Story of Science Fiction

James Cameron's Story of Science Fiction

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
CB4

CB4

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Untitled: New Blue

Untitled: New Blue

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Like Flynn

In Like Flynn

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alan Partridge on Open Books with Martin Bryce

Alan Partridge on Open Books with Martin Bryce

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Alan Partridge: Welcome to the Places of My Life

Alan Partridge: Welcome to the Places of My Life

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alan Partridge - Mid-Morning Matters

Alan Partridge - Mid-Morning Matters

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Confessions of a Suburban Girl

Confessions of a Suburban Girl

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Strange Cargo

Strange Cargo

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Jungle Book

The Jungle Book

1994
×
Read the review Edit this entry  
09
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Babes in the Woods

Babes in the Woods

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Domino

Domino

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Domino Principle

The Domino Principle

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hare and Loathing in Las Vegas

Hare and Loathing in Las Vegas

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
She Don't Fade

She Don't Fade

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Alien Nation

Alien Nation

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Little Bantamweight

The Little Bantamweight

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Edit this entry  
25
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry