Mondo Cinema has logged 63 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Will Work for Views: The Lo-Fi Life of Weird Paul

Will Work for Views: The Lo-Fi Life of Weird Paul

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cold Skin

Cold Skin

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Westender

Westender

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atragon

Atragon

1963
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Speedway

Speedway

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
True Crime

True Crime

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill and Pray

Kill and Pray

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★★
Edit this entry  
14
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fall Time

Fall Time

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Quicksand

Quicksand

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear of the Dark

Fear of the Dark

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Driven

Driven

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★
Edit this entry