Mondo Cinema has logged 562 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Assassination Tango

Assassination Tango

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The War Wagon

The War Wagon

1967
×
★★★
Edit this entry  
20
Dragon Ball Z: The World's Strongest

Dragon Ball Z: The World's Strongest

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Injustice

Injustice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Hills Have Eyes 2

The Hills Have Eyes 2

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Company Business

Company Business

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chandu the Magician

Chandu the Magician

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry