Mondo Cinema has logged 51 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stargate SG-1: Children of the Gods

Stargate SG-1: Children of the Gods

1997
×
★★★
Edit this entry  
31
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Journey to the Seventh Planet

Journey to the Seventh Planet

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Invisible Invaders

Invisible Invaders

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Domestics

The Domestics

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Radioflash

Radioflash

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Genocide

Genocide

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stargate

Stargate

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Victim

The Victim

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Undying Monster

The Undying Monster

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lodger

The Lodger

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Horror in the High Desert

Horror in the High Desert

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Atragon

Atragon

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
MacGruber

MacGruber

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Caller

The Caller

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wicked, Wicked

Wicked, Wicked

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Free and Easy

Free and Easy

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spite Marriage

Spite Marriage

1929
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Return of Count Yorga

The Return of Count Yorga

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Count Yorga, Vampire

Count Yorga, Vampire

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Shadows & Lies

Shadows & Lies

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eye of the Beholder

Eye of the Beholder

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Old Dark House

The Old Dark House

1963
×
★★★
Edit this entry  
01
Blown Away

Blown Away

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry