• Memento

  • Snatch

  • Amores Perros

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • High Fidelity

  • American Psycho

  • The Talented Mr. Ripley

  • Magnolia

  • Fight Club

  • American Beauty

  • The Sixth Sense

  • Eyes Wide Shut

  • Beau Travail

  • The Virgin Suicides

    ★★★½

  • The Matrix

  • Rushmore

  • Saving Private Ryan

  • Pi

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

  • The Big Lebowski

  • Good Will Hunting

  • Boogie Nights

  • Cube

  • The Game

  • Men in Black

  • Taste of Cherry

    ★★★★½

  • Funny Games

    ★★★★

  • Lost Highway

  • Breaking the Waves

  • Secrets & Lies

  • Fargo

  • Trainspotting

  • Bottle Rocket

    ★★★½

  • Se7en

  • Fallen Angels

  • La Haine

  • Casino

  • Safe

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Chungking Express

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • Three Colors: White

    ★★★★

  • Schindler's List

  • Naked

  • True Romance

  • Kalifornia

  • Jurassic Park

  • Three Colors: Blue

    ★★★★

  • The Player

    ★★★★

  • Basic Instinct

  • Reservoir Dogs

  • Cape Fear

  • Barton Fink

  • Delicatessen

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

  • Sleeping with the Enemy

    ★★

  • Life Is Sweet

  • GoodFellas

  • Close-Up

    ★★★★½

  • Drugstore Cowboy

  • Sex, Lies, and Videotape

    ★★★½

  • Mississippi Burning

    ★★★

  • High Hopes

    ★★★★½

  • No Way Out

    ★★★

  • Full Metal Jacket

  • Wings of Desire

    ★★★★

  • Raising Arizona

  • Blue Velvet

  • After Hours

  • Come and See

    ★★★★½

  • The Goonies