• The Marriage of Maria Braun

  • The Deer Hunter

  • Days of Heaven

  • Star Wars

  • Eraserhead

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★½

  • Taxi Driver

  • Barry Lyndon

  • Dog Day Afternoon

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★½

  • Deep Red

  • Mirror

  • The Gambler

    ★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★

  • California Split

    ★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

  • Don't Look Now

  • The Homecoming

    ★★★

  • Mean Streets

  • The Long Goodbye

  • The Godfather

  • The Merchant of Four Seasons

  • A Clockwork Orange

  • Klute

  • Get Carter

    ★★★★

  • Le Cercle Rouge

  • Once Upon a Time in the West

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Graduate

  • A Colt Is My Passport

  • Persona

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • The Servant

    ★★★½

  • The Birds

  • High and Low

  • 8½

    ★★★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★½

  • Lolita

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Breathless

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Vertigo

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★

  • Paths of Glory

  • 12 Angry Men

  • The Seventh Seal

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Bad Day at Black Rock

  • Rear Window

  • La Strada

  • Dial M for Murder

  • Ikiru

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Stray Dog

    ★★★★½

  • Black Narcissus

  • Brief Encounter

  • Citizen Kane

  • The Lady Vanishes

  • The 39 Steps

  • M

    ★★★★½