zshup has written 10 reviews for films during 2021.

  • Lamb

    Lamb

    ★★★

    I watched this movie for 2 reasons:

    1.) I find most A24 films obscure yet appealing 
    2.) I just recently travelled to Iceland and boy oh boy the landscape is jaw dropping and perfectly captured in the cinematography

  • Titane

    Titane

    ★★½

    It suddenly dawned on me that Alexia’s bizarre sexual attraction to cars is essentially analogous to the behavior exhibited by many car/truck enthusiasts when they get excited talking about all things car related. Special shout-out to the posers from high school who thought they were hot shit revving their engines to show off their overrated cars and trucks lmao.

  • Raw

    Raw

    ★★★

    Man, I should have ate before watching this. I sure am hungry. Maybe I’ll go make a nice medium rare steak.

  • Sex, Lies, and Videotape

    Sex, Lies, and Videotape

    ★★★½

    “I remember reading somewhere that men learn to love who they’re attracted to, whereas women become more and more attracted to the person they love.”

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★½

    Interesting conceptually and delves into the (and not entirely improbable) conspiracies that capture the lifestyle and privileges of the elite. The story was however convoluted and didn’t follow through with many of the ideas introduced, leaving one with a sense of apathy to even want to posit a guess as to the significance of the subject matter of said loose ends. Compared to It Follows, I was rather disappointed with this one.

  • Tangerine

    Tangerine

    ★★★½

    A couple things….
    1.) I am concerned for these ladies. Somebody buy them something to eat with a little sustenance aside from Donuts. Lol
    2.) Next time I take my car through the auto car wash, I’m definitely bringing my girlfriend along

  • American Honey

    American Honey

    ★★★½

    Someone else said this very succinctly and I agree with it- This movie is easy to get immersed in. You find yourself living the lifestyle of Jake (Shia) and Star (Sasha Lane) onscreen. Fast, reckless, yet structured in an unexpected way. It’s beautiful, yet anxiety provoking to a certain extent.

    Also, Riley Keough put on an amazing performance as Krystal and I can tell she leveraged a lot of that characters personality in Zola.

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★½

    There need to be more anti-war films like Come and See and Paths of Glory that boldly illustrate the horrific acts that mankind is capable of and to remind us of the senselessness of it all.

  • Old

    Old

    ★★★

    Through this work I was reminded that despite our inherent flaws in whatever we may carry around as weight, including debilitating medical conditions, it is still possible to find serenity and love through said pain. I personally am learning to reckon with this as I get OLDer.

  • Bottle Rocket

    Bottle Rocket

    ★★★½

    I genuinely wish I would have thought to name my solo landscaping business “The Lawn Wrangler”.